از زیرپله چگونه استفاده کنیم (قسمت دوم)

طراحی زیر پله ها، می تواند ایده ای جذاب در بهبود کیفیت دکوراسیون داخلی محسوب شود. امروزه این فضاها را به حال خود رها نمی کنند و معمولا کاربری مشخصی را برای این فضاها تعریف می نمایند. به همین دلیل است که در خانه های دوبلکس چگونگی استفاده از فضای زیر پله، از اهمیت نسبتا بالایی در طراحی دکوراسیون داخلی برخوردار است.

استفاده نمودن از فضای زیر پله علاوه بر زیباتر نمودن دکوراسیون داخلی، می تواند تکنیکی کاملا کاربردی باشد. قطعا در زمان های قدیم فضای زیر پله به عنوان یک فضای پرت در نظر گرفته می شد، که کاربرد خاصی برای آن تعریف نمی شد. به همین دلیل معمولا وسایل و جعبه های اضافی را در این فضا جای می دادند. اما امروزه برای فضاهای زیرپله کاربری مشخصی تعریف می شود. در ادامه قصد داریم شما را با یکی از ایده های استفاده از فضای زیر پله، بیشتر آشنا کنیم.

زیرپله
کتابخانه زیرپله

چگونگی استفاده از فضای زیرپله

طراحی زیرپله به عنوان کتابخانه

یکی از ایده های جذاب جهت طراحی فضاهای زیرپله، طراحی کتابخانه در این فضا است. که معمولا مورد استقبال بسیاری از طراحان و کارفرمایان قرار گرفته است. به تصویر بالا نگاه کنید. در این طراحی فضای نسبتا کافی برای طراحی کتابخانه در زیرپله ها وجود دارد. از طرفی هماهنگی متریال راه پله ها و کتابخانه طراحی شده در زیرپله، از آشفتگی و شلوغی بیش از اندازه فضا جلوگیری نموده است. همچنین چیدمان کتاب ها و تنوع رنگی در آن ها، تزیینی برای راه پله ها نیز محسوب شده است. به همین دلیل معمولا در صورت طراحی کتابخانه در فضای زیر پله، دیگر از تزئینات شلوغ و تجملاتی برای فضای راه پله ها استفاده نمی شود. زیرا نه تنها زیبایی راه پله را مختل می نماید، بلکه موجب آشفتگی بیش از اندازه این فضا نیز می گردد.

در این طراحی راه پله میان ورودی دو فضا طراحی شده است. به همین دلیل کتابخانه می تواند علاوه بر تفکیک نموده حریم خصوصی این دو فضا، به عنوان فضایی مشترک برای هر دو اتاق مورد استفاده قرار بگیرد. به همین دلیل است که طراحی فضای زیر پله، می تواند علاوه بر زیبایی به بهبود کیفیت طراحی و افزایش کاربری مشخص در مکان نیز کمک نماید. این ایده علاوه بر فضاهای مسکونی، به راحتی قابل اجرا در مکان هایی با کاربری اداری، فرهنگی و تجاری مورد استفاده قرار بگیرد.

فضای دنج برای مطالعه

طراحی زیرپله برای مطالعه

استفاده نمودن از فضای زیرپله به عنوان کتابخانه، یکی از ابتدایی ترین ایده های ارائه شده است. اما در برخی مواقع می توان به جای طراحی کتابخانه، فضایی دنج جهت خواندن کتاب ایجاد نمود.

به تصویر بالا نگاه کنید. در این تصویر فضایی دنج و آرام را می بینید که می تواند فضایی کاملا مناسب جهت مطالعه باشد. از آنجایی که امروزه بسیاری از خانه ها اتاقی اختصاصی برای مطالعه ندارند، ممکن است بسیاری از افراد برای مطالعه کردن در خانه، فضایی آرام و ساکت نداشته باشند. در این صورت می توانید با طراحی فضای پرتی مانند زیرپله، فضایی کاملا اختصاصی جهت مطالعه کردن ایجاد نمایید. در این ایده با استفاده از بالش و یک چراغ توانسته اند، فضایی کاملا دنج و آرامش بخش ایجاد نمایند. همچنین فضایی برای نگهداری کتاب ها نیز طراحی شده است. از طرفی از گوشه های زیر پله نیز فضایی تحت عنوان انبار داخل منزل استفاده شده است.

با توجه به کاربری های متفاوتی که برای این زیرپله تعریف شده است، به راحتی می توانید متوجه اهمیت استفاده از این فضا در طراحی ها شوید. همچنین توجه داشته باشید که استفاده نمودن از متریالی یکسان در طراحی پله و فضای زیرپله، زیبایی و جذابیت این طراحی را چندین برابر نموده است.

سایر بخش ها:

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.