از زیرپله چگونه استفاده کنیم (قسمت اول)

طراحی خانه های دوبلکس، موجب حضور راه پله ها در فضای داخلی خانه شده است. به همین دلیل است که امروزه نحوه استفاده از فضای زیر پله ها، یکی از اصول طراحی دکوراسیون محسوب می شود. در زمان های گذشته متراژ بالای خانه ها، باعث عدم توجه به پرتی زیر پله ها می گردید. اما امروزه خانه های کوچک، موجب شده تا ایده های جذابی برای طراحی کاربردی زیر پله ها ارائه شود. در ادامه شما را با دو مورد از جذاب ترین ایده ها جهت استفاده از فضای زیرپله، بیشتر آشنا خواهیم نمود.

استفاده از فضای زیر پله
باکس بندی فضای زیرپله

چگونگی استفاده از فضای زیرپله

باکس بندی فضای زیرپله


به تصویر بالا دقت کنید! یکی از ایده های بسیار جذاب و کاربردی برای استفاده از فضای زیرپله، باکس بندی آن است. در این ایده از فضای زیرپله تحت عنوان کتابخانه و کمد به صورت ترکیبی استفاده شده است. البته در این تصویر راه پله دو وجه دیوار را اشغال نموده است و زیر پله فضای زیادی را شامل می شود. اما در برخی مواقع ممکن است فضای زیرپله بسیار محدود باشد.

به هر حال زیرپله ها فضای پرتی هستند، که امروزه از آن ها به بهترین نحوه و به منظور کاربری های مختلف استفاده می شود. از طرفی یکسان بودن متریال های استفاده شده در طراحی راه پله و زیرپله، موجب شده تا در نهایت سادگی، فضای بسیار جذابی ایجاد شود. به طور کلی اهمیت چگونگی استفاده از فضای زیرپله ها موجب شده است تا امروزه در دکوراسیون داخلی، زیرپله و طراحی آن بخشی از طراحی و اجرای راه پله ها تعریف شود. در این طراحی، ترکیب شیشه و چوب در طراحی راه پله و زیر پله در کمال سادگی، زیبایی بی نقصی را به وجود آورده است. به همین دلیل است که علاوه بر طرح پیشنهادی برای طراحی فضای زیرپله، متریال انتخاب شده برای طراحی آن نیز بسیار حائز اهمیت می باشد.

زیرپله به عنوان اتاق کار
زیرپله به عنوان اتاق کار

استفاده از فضای زیرپله به عنوان اتاق کار

یکی از مشکلات خانه های کوچک و یک خوابه، تلفیق شدن اتاق خواب و اتاق کار با یکدیگر است. از ابتدایی ترین مشکلات این کار، می توان به شلوغی بیش از حد اتاق و عدم تمرکز هنگام کار اشاره نمود. از طرفی می تواند آرامش فرد را هنگام استراحت نیز مختل نماید. همچنین با توجه به تحقیقات روانشناسی انجام شده، افرادی که از یک اتاق مشترک برای خواب و کار استفاده می نمایند، معمولا دچار اختلال در تمرکز هنگام کار و بی خوابی شبانه می باشند. به همین دلیل یکی از ایده های جذاب جهت استفاده از زیر پله در خانه های کوچک، تبدیل نمودن آن به اتاق کار است. برای این کار کافی است میز کار خود را در فضای زیرپله طراحی نمایید. خیلی از افراد فکر می کنند با استفاده از این روش، فضای خانه را آشفته و شلوغ می نمایند. در صورتی که این تصور کاملا اشتباه است.

به منظور درک بهتر به تصویر بالا نگاه کنید. استفاده از میز و صندلی با متریال مشابه پله ها، نه تنها موجب آشفتگی فضا نشده است، بلکه زیبایی دلنوازی را نیز به وجود آورده است. از طرفی در این ایده بدون آنکه نیاز به دیوار کشیدن و یا پارتیشن بندی در فضا باشد، اتاق کار اختصاصی ایجاد شده است. که می تواند حریم اتاق کار و دیگر فضاهای خانه را به راحتی مشخص نماید. به همین دلیل فرد هنگام کار از تمرکز کافی برخوردار خواهد بود.

سایر بخش ها:

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.