معیارهای انتخاب مناسبترین پله (قسمت دوم)

در طراحی و ساخت راه پله ها، مصالح و متریال مورد استفاده در ساخت پله ها نیز بسیار حائز اهمیت می باشد. به همین دلیل هنگام طراحی و انتخاب مناسبترین پله، توجه به مصالح مورد استفاده بسیار ضروری است. یکی از متریال های پرکاربرد انواع سنگ ها هستند که، انتخاب مناسب ترین سنگ نیز در استقامت و زیبایی پله ها ضروری است. به طور کلی استفاده از متریال و مصالح مناسب جهت طراحی و اجرای راه پله ها از معیارهای مهم در انتخاب مناسبترین پله است. به همین منظور در ادامه قصد داریم شما را با معیار انتخاب سنگ های مورد استفاده در راه پله ها، آشنا کنیم.

آشنایی با معیار انتخاب مناسبترین پله

سنگ های مختلفی در طراحی پله ها مورد استفاده قرار می گیرند، که از انواع آن ها می توان به سنگ گرانیت، مرمریت، مرمر و دیوریت اشاره نمود. که از مرغوب ترین و مناسب ترین سنگ های مورد استفاده در طراحی راه پله ها است. که با توجه به هزینه مورد نظر شما می توان یکی از آن ها را انتخاب نمود. در صورتی که هزینه طراحی و ساخت راه پله ها برای شما حائز اهمیت است، بهتر است از سنگ گرانیت برای راه پله ها استفاده نکنید. برای انتخاب مناسبترین پله و سنگ مورد استفاده در طراحی آن ها، نیاز است تا با ویژگی های هر سنگ به طور کامل آشنا شوید. سپس با توجه به ویژگی های آن ها مناسب ترین سنگ را برای راه پله انتخاب نمایید. به طور مثال سنگ گرانیت از مقاومت و زیبایی بسیار بالایی برخوردار است. از طرفی به دلیل اینکه این سنگ فاقد آهک است، مناسب ترین سنگ برای راه پله ها است. از طرفی به دلیل اینکه این سنگ ها قابل شستشو هستند، می توان به راحتی آن ها را تمیز نمود. به همین دلیل برای انتخاب مناسبترین پله می توان از این سنگ استفاده نمود.

معیار انتخاب مناسبترین پله بر اساس مدل آن ها

یکی از معیارهای مهم در انتخاب مناسبترین پله، توجه به مدل پله با توجه به ابعاد و ارتفاع فضا می باشد. معمولا تعداد پلکان ها کاملا بستگی به ارتفاع کف تا کف طبقات دارد. در برخی مواقع ممکن است طبقات به صورت زیر شیروانی ساخته شده باشند و از ارتفاع کمتری نسبت به دیگر طبقات برخوردار باشند، در این صورت تعداد پلکان ها نیز کمتر خواهد شد. به همین دلیل است که یکی از معیارهای مهم در انتخاب مناسبترین پله، توجه به ارتفاع طبقات و مدل راه پله استاندارد است.

نیم طبقه (زیر شیروانی): پله های نیم طبقه با توجه به فضای طراحی شده و مساحت فضا، به صورت مستقیم و گرد طراحی می شوند. که با توجه به مساحت و محل اجرای راه پله، باید مناسب ترین راه پله را انتخاب نمود. پله های مستقیم همانطور که از نامشان پیداست، به صورت مستقیم اجرا می شوند. از طرفی به دلیل مساحت کم مسیر راه پله، نیازی به اجرای نرده نیست. معمولا تمام متریال مورد استفاده در طراحی و اجرای این راه پله ها، متریال کف پله می باشد. نوع دیگر پله های نیم طبقه مدل گرد است. که معمولا در فضاهایی با مساحت بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند. استفاده از این راه پله ها می توانند فر ساده و در عین حال کلاسیک داشته باشند. به همین دلیل توجه به سبک طراحی نیز از معیارهای انتخاب مناسبترین پله می باشد. به طور مثال استفاده نمودن از پله های نیم طبقه مستقیم، می تواند انتخاب مناسبترین پله برای طراحی به سبک مدرن محسوب شود. در صورتی که استفاده نمودن از نیم طبقه گرد ایده ای جذاب در سبک کلاسیک است.

پیشنهاد می کنم قسمت اول معیارهای انتخاب مناسبترین پله را نیز مطالعه نمایید.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.