معیارهای انتخاب مناسبترین پله (قسمت اول)

راه پله ها علاوه بر اینکه محل اتصال دو سطح در ارتفاع مختلف می باشند. تاثیر بسیار زیادی در زیبایی فضا نیز دارند. امروزه با حضور راه پله ها در طراحی دکوراسیون داخلی خانه های دوبلکس، توجه به زیبایی پله ها از اهمیت بیشتری برخوردار است. به همین دلیل هنگام طراحی و اجرای پله ها، علاوه بر ایمنی و استقامت، باید زیبایی را نیز مد نظر قرار داد.یکی از دغدغه های طراحان و کارفرمایان این است که راه پله های فضا را بر اساس چه معیاری انتخاب نمایند. . از آنجایی که راه پله ها می توانند نقش بسیار موثری در افزایش زیبایی یک فضا داشته باشند و همچنین ایمنی و استقامت آن ها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. توجه نمودن به انتخاب مناسبترین پله در طراحی، امری بسیار ضروری می باشد. به همین دلیل است که معیارهای مختلفی جهت انتخاب مناسبترین پله وجود دارد. به همین منظور در ادامه قصد داریم شما را با معیارهای انتخاب مناسبترین پله، بیشتر آشنا کنیم.

معیارهای انتخاب مناسبترین پله
معیارهای انتخاب مناسبترین پله

آشنایی با معیارهای انتخاب مناسبترین پله

عناصر تاثیرگذار در زیبایی و ایمنی پله ها، طراحی و ساخت آن ها است. به همین دلیل است که توجه به هر دو عنصر در کنار یکدیگر بسیار ضروری است. یکی از مهم ترین معیارهای انتخاب مناسبترین پله، این است که در ابتدا محل قرار گیری راه پله را مشخص نمایید. آیا راه پله ها بین دو دیوار قرار می گیرند؟ فضای اطراف راه پله ها باز است؟ و یا اینکه یک طرف راه پله را دیوار پوشانده و طرف دیگر آن باز است؟ بر اساس این موضوع می توانید بهترین و ایده آل ترین نوع پله را از نظر طراحی نیز انتخاب نمایید. به طور مثال در صورتی که دو طرف راه پله با استفاده از دیوار پوشانده شده است، بهتر است از پله های بازویی استفاده نمایید. اما در صورتی که هر دو طرف راه پله باز است، انتخاب پله های گرد می توانید ایده آل ترین انتخاب برای پله ها باشد. به طور کلی برای انتخاب مناسبترین پله در طراحی فضا، اولین معیار فضای قرار گیری پله ها و مدل راه پله انتخابی شما است. در صورتی که این دو مورد به درستی انتخاب نشوند، می توانند ایمنی و زیبایی راه پله را تا میزان بسیار زیادی کاهش دهد.

یکی دیگر از معیارهای بسیار مهم در انتخاب مناسبترین پله، توجه به ارتفاع و ابعاد فضا است. ارتفاع کف تا کف نقش بسیار زیادی در تعیین تعداد کف پله و ارتفاع هر کدام از آن ها دارد. به همین دلیل است که توجه به این موضوع از ابتدایی ترین نکات طراحی سازه پله است. که باید کاملا استاندارد و مهندسی مورد بررسی قرار گیرد. عرض و ارتفاع هر پله باید کاملا درست و مهندسی محاسبه شود. تا هنگام تردد روی پله ها، فرد دچار مشکل نشود. به طور مثال نباید فاصله دو کف پله زیاد باشد و دو کف پله دیگر در سطحی صاف قرار بگیرند. برای انتخاب مناسبترین پله، ارتفاع تمامی کف پله ها باید کاملا استاندارد و یک اندازه باشد. به طور مثال در صورتی که ارتفاع کف تا کف طبقات ۳۲۰ سانتی متر است. باید برای راه پله ها ۱۷ عدد پله در نظر گرفته شود که، ارتفاع هر کدام از آن ها ۱۸.۸۲ سانتی متر است. فراموش نکنید که این محاسبه ابعاد و اجرای آن از خستگی فرد هنگام بالا و پایین رفتن از پله ها، جلوگیری می نماید. همچنین توجه به مدل پله انتخابی نیز، در انتخاب مناسبترین پله نقش اساسی دارد. به همین دلیل با توجه به ابعاد فضا، باید مدل مناسبی را برای راه پله ها انتخاب نمود.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *