انواع پله پیش ساخته و کاربرد آن

با توجه به پیشرفت تکنولوژی و استفاده از روش های نوین در ساختمان سازی، پله های پیش ساخته نیز جایگاه محکمی در ساخت و ساز پیدا کرده اند. به طور کلی استفاده از پله پیش ساخته می تواند ۳۰ تا ۴۰ درصد در زمان ساخت و اجرای راه پله ها صرفه جویی نماید. همچنین در کاهش هزینه های اجرا نیز بسیار موثر است . پیش از این درمورد مزایای استفاده از پله پیش ساخته صحبت کرده ایم . خواندن آن مقاله را به شما توصیه می کنم.

انواع پله های پیش ساخته مورد استفاده شما به دو دسته کلی پله های پیش ساخته استاندارد و پله های سفارشی تقسیم بندی می شوند. که هر کدام از آن ها ویژگی مخصوص به خود را دارند. به همین منظور در ادامه قصد داریم شما را با پله های پیش ساخته و کاربرد آن در صنعت ساخت و ساز، بیشتر آشنا کنیم.

پله پیش ساخته
پله پیش ساخته

تعریف پله پیش ساخته:

پله های پیش ساخته نوعی سازه آماده هستند که، معمولا در کارخانه و قبل از آنکه در محل نصب شود، ساخته می شوند. این پله ها می تواند نقش بسیار موثری در افزایش سرعت ساخت و ساز و کاهش هزینه ‌های آن داشته باشد. از طرفی انواع پله پیش ساخته را می توان در فضاهای مختلف مانند اماکن تجاری، اداری، مسکونی و… مورد استفاده  قرار داد. استقامت و ایمنی بالای این پله ها موجب شده تا از آن ها در فضاهای داخلی و خارجی نیز استفاده شود. همچنین در برخی از مواقع از این پله ها به عنوان پله های فرار نیز استفاده می شود.

از طرفی پله های پیش ساخته با توجه به متریال و کاربردی که در محیط دارند، به انواع مختلفی دسته بندی می شوند. که معمولا مناسب ترین آن ها با توجه به نیازهای فضا مورد استفاده قرار می گیرند. به طور کلی پله پیش ساخته از چند مزایای کلی برخوردار است که وجود این مزایا موجب افزایش محبوبیت و کاربرد آن در پروژه های ساخت و ساز شده است. از اصلی ترین و مهم ترین مزایای پله پیش ساخته می توان به کاهش هزینه های ساخت و ساز، افزایش استقامت و ایمنی سازه و کاهش زمان ساخت و ساز اشاره نمود. این مزایا موجب شده تا استفاده از پله های پیش ساخته در فضاهای داخلی و خارجی، با استقبال بسیار خوبی مواجه شود.

انواع پله پیش ساخته با توجه به طراحی کدامند؟

همانطور که گفته شد، شما می توانید به دو صورت پله های پیش ساخته را تهیه نمایید. که هر کدام از آن ها به شرح زیر می باشند.

  • پله های استاندارد: این پله های پیش ساخته در بازار موجود می باشند و شما هر زمانی که بخواهید می توانید آن ها را تهیه نمایید. این نوع پله ها با توجه به استانداردها و ضوابط طراحی راه پله در حجم بالایی طراحی و تولید شده اند. معمولا در صورتی که طراح بخواهد از این پله ها استفاده نماید، محل نصب راه پله را با توجه به این پله ها طراحی می نماید. از طرفی نصب و استفاده از این نوع پله بسیار راحت است.
  • پله های سفارشی: این پله های پیش ساخته با توجه به موقعیت و طراحی مورد نظر طراح و کارفرما تولید می شوند. این پله ها کاملا متناسب با خواسته طراح تولید می شوند. به همین دلیل است که معمولا این نوع پله پیش ساخته نسبت به نوع استاندارد آن از زمان نصب و هزینه بیشتری برخوردار است. هنگام تهیه این راه پله ها اندازه گیری دقیق و توجه به ابعاد در نظر گرفته شده برای راه پله از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

انواع پله پیش ساخته با توجه به متریال آن ها

• پله پیش ساخته استیل:

ساخت پله های پیش ساخته استیل نیاز به تخصص و مهارت بسیار بالایی دارند. اما معمولا این پله ها نسبت به سایر پله های پیش ساخته از مقاومت و دوام بسیار بالاتری برخورداراند. متریال مورد استفاده در ساخت این پله ها، استیل های ضد زنگ می باشند. که معمولا کف پله های استیلی با ابعاد ۳۰ تا ۴۵ سانتی متر دارند. قیمت نهایی پله های پیش ساخته استیل، کاملا وابسته به نوع استیل به کار رفته در ساخت پله ها است.

پله پیش ساخته استیل
پله پیش ساخته استیل


• پله پیش ساخته فولادی:

از دیگر پله های پیش ساخته می توان به پله های فولادی اشاره نمود. که معمولا از ورق های فولادی با ضخامت ۶ میلی متر ساخته می شوند. از این پله ها می توان در فضاهای مختلف با کاربری متفاوت استفاده نمود. تعداد پله های این نوع راه پله ها کاملا وابسته به ارتفاع فضا است. از طرفی نصب این پله ها از سهولت بالایی برخوردار است. به همین دلیل از پله های پرکاربرد در صنعت ساختمان سازی می باشد. معمولا طول در نظر گرفته شده برای هر پله در راه پله های پیش ساخته فولادی، ۷۰ تا ۱۳۰ سانتی متر است.

پله پیش ساخته فولادی
پله پیش ساخته فولادی

پله پیش ساخته چوبی:

یکی از انواع پله های پیش ساخته، پله های چوبی است که از پرطرفدار ترین پله های پیش ساخته محسوب می شود. زیرا از این پله ها می توان در تمامی سبک های معماری استفاده نمود. چوب مورد استفاده در ساخت این پله ها معمولا از جنس راش، ام دی اف و یا روس است. که قیمت تمام شده هر کدام از آن ها با توجه به قیمت جنس چوب اولیه متفاوت است.

پله پیش ساخته چوبی
پله پیش ساخته چوبی


• پله های پیش ساخته شیشه ای:

از دیگر پله های پیش ساخته با توجه به متریال آن، می توان به پله های شیشه ای اشاره نمود. این پله ها معمولا در ساختمان های طراحی شده به سبک مدرن مورد استفاده قرار می گیرند. شیشه مورد استفاده در طراحی و ساخت این پله ها، شیشه سکوریت است. که نسبت به دیگر شیشه ها از مقاومت بهتری برخوردار است. از آنجایی که استفاده نمودن از متریال شیشه موجب بزرگ تر نشان دادن فضا می شود. این پله های پیش ساخته انتخابی مناسب برای فضاهای کوچک است. زیرا موجب دلبازتر نشان داده شدن، فضا می گردد.

پله پیش ساخته شیشه ای
پله پیش ساخته شیشه ای

پله های پیش ساخته با سیستم نوری:

یکی دیگر از انواع پله پیش ساخته پله های با سیستم نوری چ می باشند، که در طراحی آن تمامی پله ها دارای سیستم نوری مخفی می باشند. به همین دلیل به راحتی در شب می توان از آن ها استفاده نمود. همچنین علاوه بر زیبایی از ایمنی بسیار بالایی در شب برخوردار می باشند.

پله پیش ساخته با سیستم نوری
پله پیش ساخته با سیستم نوری

برای آشنایی با پله های پیش ساخته غیرفلزی مقاله مربوطه را مطالعه کنید.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.